Małżeństwo jest dobre dla: dzieci, dorosłych, społeczeństwa

  1DZIECI

  Dzieciom, co do zasady, powodzi się lepiej gdy wychowują je ich biologiczni, poślubieni rodzice. Jeszcze nie tak dawno stwierdzenie to byłoby to dla większości osób oczywiste. Dziś jednak, gdy co czwarte dziecko rodzi się poza małżeństwem, aktualne staje się pytanie: „Czy posiadanie poślubionych rodziców ma z punktu widzenia dziecka jakiekolwiek znaczenie?”

  Prowadzone w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat badania nad wpływem struktury rodziny na rozwój dziecka wskazują, że dzieci żyjące ze swoimi biologicznymi, poślubionymi rodzicami praktycznie pod każdym względem radzą sobie lepiej od dzieci wychowywanych w innych konfiguracjach rodzinnych. W interesie społeczeństwa jest zatem promocja i odnowa małżeństwa jako środowiska stwarzającego największe szanse na pełen rozwój przyszłych obywateli.

  (…)

  2DOROŚLI

  Ostatnie dekady to czas coraz silniejszego kwestionowania instytucji małżeństwa. Fala rozwodów, rosnąca liczba par żyjących w konkubinacie i samotnych rodziców osłabiło wiarę w możliwość zbudowania stabilnego, szczęśliwego małżeństwa.

  O ile jednak większość osób ma świadomość trudów i ograniczeń małżeństwa, znacznie mniej zdaje sobie sprawę z pożytków jakie są udziałem przeciętnego małżeństwa. Poniżej znajdują się niektóre z nich.

  (…)

  3SPOŁECZEŃSTWO

  Niektórzy twierdzą, że małzeństwo to prywatna decyzja dwojga ludzi i jako taka nie powina stanowić przedmiotu zaintersowania polityki i prawa. Tymczasem małżeństwo jest instytucją oddziaływującą nie tylko na samych małżonków ale i na dzieci oraz całe społeczeństwo…

  (…)